בריאות העיניים ורישיון לאופנוע

רבים מבין אלו הרוצים להוציא רישיון לאופנוע יודעים שבמסגרת הבדיקה המקדימה על ידי רופא הנדרשת להוצאת הרישיון, עליהם לעבור גם בדיקת ראייה אצל רופא עיניים מוסמך או אופטומטריסט. עם זאת, לא כולם מודעים לכלל המשמעויות שיש לבדיקת ראייה שכזו על תנאי הרישיון שלהם והנהיגה עצמה.

קודם כל, הראייה של מבקש הרישיון חייבת להיות ברמה של 6/12 בעין אחת לפחות עם שדה ראייה בקו אופקי של 120 מעלות בשתי העיניים יחדיו. כמו כן, אם בדיקת הראייה קבעה שהוא חייב להרכיב משקפיים או עדשות מגע בנהיגה באופן קבוע, הדבר יצוין על גבי הרישיון.

במידה ונהג עבר ניתוח לתיקון הראייה, הוא יכול לבקש הקלות באמצעות פניה חוזרת לרופא עיניים או אופטומטריסט באמצעות טופס מיוחד הנמצא באתר משרד התחבורה ומיועד אך ורק למטרה זו.

נהיגה באופנוע ויובש בעיניים

מי שרוכב שעות רבות על אופנוע, עלול לסבול מתופעת יובש מוגבר בעיניים, זאת מכיוון שמשטח העין חשוף לסביבה למשך פרקים ארוכים, תדירות המצמוץ יורדת וקצב האידוי של הדמעות מהיר יותר.

לרוב ניתן לטפל בעיניים יבשות באמצעות טיפות או תמיסות שניתן לרכוש בכל בית מרקחת, אך כיום ישנן גם פורמולות טבעיות המתבססות על עקרונות הרפואה הסינית וצמחי מרפא שונים.

מחלות עיניים העלולות להשפיע על הנהיגה

באופן כללי, בגילאים צעירים, בדרך כלל לא מתפתחות מחלות עיניים המאפיינות גילאים מאוחרים יותר כגון ניוון רשתית או גלאוקומה, אך נהגים צעירים עדיין חשופים ללא מעט גורמי סיכון ובכלל זאת לתאונות שעלולות לגרום לפציעות בעיניים.

מעבר לכך, מי שסובל מסוכרת נמצא בסיכון גבוה יותר לסבול מרטינופתיה סוכרתית העלולה לגרום לאיבוד הראייה. כמו כן, צעירים בעלי קוצר ראיה בדרגה גבוהה עלולים לסבול מהיפרדות רשתית המתאפיינת בהבזקי אור שלא הופיעו קודם לכן או תחושה כאילו גופים צפים מול העיניים.

על מנת להאט את התפתחותן של מחלות העיניים השכיחות בגיל מאוחר יותר, חשוב להקפיד על אורח חיים בריא ובכלל זאת הימנעות מעישון, שמירה על תזונה נכונה וחשיפה מבוקרת לשמש.

בכל אופן, חשוב מאוד לשים לב לכל שינוי באיכות הראייה ולפנות לרופא המטפל בהקדם האפשרי מכיוון שהידרדרות הראייה עלולה להחמיר אם לא נוקטים בטיפול המתאים ויש לה השפעה ישירה על היכולת לנהוג בצורה בטוחה.

כמו כן, לא כל טיפול הוא בהכרח טיפול פולשני או כזה הכרוך בניתוח, וכיום קיימות גם שיטות טיפול אלטרנטיביות המשולבות בשיטות טיפול המוכרות מן הרפואה המערבית.

אחריות בעל רישיון לאופנוע בביצוע בדיקות ראייה תקופתיות

בניגוד למצב במדינות רבות בעולם, נהגים בישראל לא מחויבים לעבור בדיקות עיניים תקופתיות, אלא אם כן רישיונם נשלל מסיבות כאלו ואחרות או אם הגיעו לגיל המחייב בדיקות ראייה חוזרות (נכון להיום, 65).

מסיבה זו, אם נהג חושד כי הראייה שלו נפגעה או הדרדרה ואינה מאפשרת לו לנהוג בצורה בטוחה, עליו לעבור בדיקות ראייה חוזרות מיוזמתו. בכל אופן, ההמלצה היא שגם אנשים בריאים יעברו בדיקת ראייה לפחות אחת לשנתיים, וזאת על מנת להסיר חשד להתפתחות מחלה עוד לפני שהופיעו התסמינים המקדימים.