השלכות של נהיגה ללא רישיון על אופנוע

רישיון נהיגה הוא עניין אלמנטארי לכל נהג ובנוסף הוא אמצעי אכיפה על מנת לשמור על בטיחות מרבית בכבישים. באמצעות רישיונות הנהיגה ניתנת האפשרות להגביל או לחילופין להתיר נסיעה על כלי רכב, זהו אמצעי לעקוב אחר עבירות תנועה המתבצעות על ידי נהגים ולאחר מכן למצות עמם את הדין. רישיון נהיגה הוא האישור אשר מקנה לבעל הרכב את הזכות המעוגנת בחוק לנהוג ברכב, אולם ברכב מסוים בלבד.

משמעות של נהיגה ללא רישיון

בית המשפט לתעבורה נדרש לא פעם לגזור את דינם של אלה אשר ביצעו עבירות תנועה. אחת מהעבירות הכי נפוצות היא נהיגה ללא רישיון. בית המשפט נדרש לבדוק מהו העונש אותו יש להטיל על פורע החוק אשר ביצע עבירה זו וישנם לא מעט שיקולים, להקלה ולחומרה. כאשר מדברים על שיקולים להקלה אזי בית המשפט לתעבורה מתייחס לכמה פרמטרים כמו עבר תעבורתי, מהן נסיבות ביצוע העבירה, חומרתם של המעשים ועוד. שיקולים לחומרה מתייחסים להרשעות מרובות בעבר, כאשר אדם איננו מכיר בעבירה אותה ביצע וכדומה. ישנם נאשמים רבים נגדם מוגש כתב אישום בגין נהיגה באופנוע ללא רישיון והם אינם מודעים לכך שניתן לשפוט אותם לקולא מכיוון שהוציאו רישיון חוקי וזאת לאחר שביצעו את העבירה.

הוצאת הרישיון לאחר ביצוע העבירה

לעיתים, הנאשמים נוהגים על האופנוע ללא רישיון והם יוצאים מתוך הנחה שהם לא ייתפסו. אולם, אם הנאשם יוציא רישיון חוקי טרם גזר הדין, עניין זה יישקל לזכותו. עם זאת חשוב מאוד לדעת, נהיגה על אופנוע ללא רישיון נחשבת לעבירה חמורה ולכן היא טומנת בחובה סיכונים רבים הן לנהג עצמו והן לנהגים אחרים.

מאסר בפועל מתי?

ישנם מקרים בהם הנאשם נשפט למאסר בפועל, לרוב כאשר נגרמת תאונת דרכים. לפי בתי המשפט לתעבורה נהיגה ללא רישיון מביעה זלזול בחובה לקיים כללים אותם קבעה החברה על מנת להבטיח את שלומם וחייהם של אחרים. כאשר אדם נוהג על אופנוע ללא רישיון סביר להניח שהוא איננו בקיא בחוקי התנועה ובהפעלת האופנוע, לכן הוא גם מסכן את הציבור. אולם, על פי גזרי דין שניתנו בעבר, הוצאה של רישיון נהיגה לאחר ביצוע עבירה כגון נהיגה על אופנוע ללא רישיון נהיגה מעידה בפני עצמה על הפקת לקחים ולכן בית המשפט יכול להימנע מהטלת מאסר בפועל.

חשוב לומר, ככלל, נהיגה ללא רישיון ואין זה משנה על איזה רכב מדובר היא אחת העבירות הכי חמורות שיש. לאדם שאין לו רישיון נהיגה אסור לנהוג על כל סוג של רכב שהוא. מי שנתפס נוהג ללא רישיון נהיגה, בית המשפט יכול לדון אותו לשנתיים מאסר בפועל מקסימום ולשלול את רישיונו לתקופה של מינימום שלושה חודשים. בכל המקרים הללו יש להיעזר בשירותיו של עו"ד מומחה בדיני תעבורה על מנת להביא לזיכוי או להקלה בעונש.

מאמר אורח באדיבות עו"ד עופר חורש מתמחה בדיני תעבורה

שלח הודעה בוואטסאפ חייגו אלינו פתח\סגור טופס צור קשר

צרו קשר ונחזור אליכם