איך מוציאים רישיון נהיגה לרכב אוטומטי דרגה B

מעוניינות להוציא רשיון נהיגה לרכב אוטומטי (סוג B)? לפניכן תהליך הוצאת הרשיון, יתרונות הלימודים עם מורת נהיגה ועוד דברים שצריך וחשוב לדעת.

להזמנת טסט ממשרד התחבורה

מאיזה גיל אפשר להוציא רשיון נהיגה לרכב?

כל אזרח ישראלי יכול להתחיל וללמוד נהיגה עבור רשיון לרכב פרטי, החל מגיל 16.5. את המבחן המעשי לצורך קבלת הרשיון ניתן לעבור החל מגיל 16 ו – 9 חודשים.

איך מוציאים רשיון נהיגה לרכב?

התהליך כרוך בכמה שלבים מקדימים:

 • טופס ירוק – טופס שיש להחתים עליו את רופא המשפחה, או רופא צבאי, במידה ואתן בשירות צבאי. הטופס מעיד על בריאותכם התקינה וכי אתן כשירות לנהוג, מבלי לסכן את עצמכן, או אחרים, בכביש. בנוסף לאישור רפואי יש לקבל אישור על בדיקת עיניים שבוצע אצל אופטומטריסט מורשה.
 • מבחן עיוני (תיאוריה) – מבחן זה בודק את הידע וההנה שלכם בתחום חוקי תנועה, תמרורים, הבנה בסיסית בכלי הרכב, כללים שונים, ועוד. הבחן הוא אמריקאי, מבחן בו ניתן לבחור תשובה אחת נכונה מתוך מספר אפשרויות. משך המבחן הוא כארבעים דקות וכדי להצליח בו יש לענות נכונה על 26 שאלות מתוך 30 השאלות המופיעות במבחן.

לפני ביצוע המבחן יש לקבוע מראש את המועד ולשלם אגרת רישום. את האגרה תוכלו לשלם ישירות באתר האינטרנט של משרד התחבורה או בדואר. התשלום הוא כ- 100 ₪.

תוצאות המבחן ניתנות באותו היום בו הוא בוצע. במידה ולא עברתן, תוכלו לגשת למבחן חוזר כבר ביום המחרת. חשוב: כל מבחן חוזר כרוך בתשלום אגרה. את המבחן ניתן לערוך בישראל במספר שפות: עברית, ספרדית, ערבית, צרפתית, אנגלית ורוסית.

 • לימודי נהיגה – כאמור, את שיעורי הנהיגה תוכלו להתחיל כבר בגיל 16.5. על פי תקנות משרד התחבורה מספר השיעורים המינימלי לפני שתיגשו למבחן המעשי הוא 28. לעתים, על פי שיקול הדעת של מורה הנהיגה, תצטרכו לעבור שיעורים נוספים.

כמה שיעורי נהיגה צריך לרכב אוטומטי?

המספר המינימלי של שיעורי נהיגה הנדרשים לרכב אוטומטי זהה למספר המינימלי של שיעורים לרכב עם גיר ידני ועומד על 28 לפחות. חשוב: לימודי נהיגה בגיר ידני יתירו לנהג לנהוג בשני סוגי הרכבים, ידני ואוטומטי, בעוד שנהגים לעתיד הלומדים נהיגה ברכב אוטומטי לא יוכלו לנהוג ברכב עם גיר ידני מבלי לעבור לימודי נהיגה על סוג רכב זה.

כמה שיעורי נהיגה צריך לפני טסט?

מינימום 28 ולפעמים אף יותר, בהתאם לשיקול דעתה של מורת הנהיגה שלכן בנוגע למוכנות שלכן לגשת למבחן הנהיגה.

המשך התהליך – המבחן המעשי

אז שיעורי הנהיגה הסתיימו ועכשיו זה הזמן למבחן המעשי – הטסט.

 

 • ניתן לגשת לטסט החל מגיל 16 ו – 9 חודשים.
 • ניתן לגשת לטסט רק לאחר ביצוע מבחן התיאוריה בהצלחה.
 • ניתן לגשת לטסט רק לאחר שבוצע מספר השיעורים המינימלי.
 • יש לשלם אגרת טסט בסך 141 ₪. את התשלום אפשר לשלם בכל סניפי הדואר.
 • יש לשלם עבור השימוש במכונית בעת הטסט. הסכום לתשלום הינו 265 ₪.
 • במבחן תיבחן השליטה ברכב, השתלבות בתנועה, תוך ציות לתמרורים ולחוקי התנועה השונים, חנייה בין מכוניות, השתלבות בנתיבים שונים, פניות ועוד.
 • משך המבחן: כחצי שעה.
 • תוצאות המבחן מתקבלות בסוף יום המבחן.
 • במידה והמבחן לא צלח, ניתן לבצעו שוב לאחר שלושה שבועות.
 • במידה ועבר בהצלחה, יישלח בדואר רשיון זמני ובהמשך הרשיון הקבוע.

למה לבחור במורת נהיגה

לימוד נהיגה הוא דבר מלחיץ. חשוב שיהיה לצדכם אדם מקצועי, בעל נסיון ולא יזיקו גם כמה תכונות אופי חשובות כמו סבלנות, הכלה ותחושת בטחון שישרה עליכם. מסיבה זו, ואחרות, עם מורָה לנהיגה רבים יחושו בטחון, רוגע ונינוחות, דברים שחשוב מאד לחוש בהם בנסיעה בכביש, מבלי להילחץ ומבלי לאבד את העשתונות.

מורת נהיגה מתאימה מאד ללימודי נהיגה של הציבור הנשי הדתי, כך שנשים דתיות יחושו בנוח ויוכלו לשבת בסמיכות למורה. פעמים רבות גם נערות צעירות חשות בנוח עם מורת נהיגה ומרגישות שהמורה שלצדן מבינה אותן, סבלנית אליהן ואפשר להיות יותר חופשיות ומשוחררות לצידה.

מורות לנהיגה הן פעמים רבות אלטרנטיבה מומלצת, לא רק לנשים ולנערות, אלא גם לגברים ונערים, בשל יכולת הסבלנות הרבה, האחריות וההכלה שלהן.

בכל מקרה, לפני שבורים במורת הנהיגה, חשוב לקבל המלצות, לברר על המורה ועל ניסיונה וכדאי גם לבצע השוואת מחירים לפני שבוחרים את המורה שלכם לנהיגה.

עוד דברים שחשוב לדעת

לאחר הטסט וקבלת הרשיון המיוחל ישנם כמה תקנות והגבלים שחשוב להכיר:

 

 • במשך השנתיים הראשונות מאז קבלת הרשיון יש להצמיד לשמשה האחורית שלט ובו כתוב נהג/ת חדש/ה.
 • בעלי רשיון נהיגה חדש מתחת לגיל 24 יידרשו לנהוג במשך שישה חודשים עם נהג מלווה. שלושה חודשים מהם יהיו בליווי מלא, בשעות היום ובשעות הלילה. בשלושה החודשים האחרים יידרש ליווי רק בנהיגה בשעות הלילה.
 • על הנהג המלווה להיות מעל גיל 24 ובעל רשיון נהיגה במשך חמש שנים לפחות, או נהג מעל גיל שלושים המחזיק ברישיון במשך שלוש שנים לפחות.
 • על הנהג החדש לצבור שעות נהיגה לצד הנהג המלווה: 20 שעות נהיגה בדרך עירונית, 15 שעות נהיגה בדרך בין עירונית ו – 15 שעות נהיגה בשלילה. לסיום יהיה על הנהג החדש למלא טופס ובו פירוט שעות הנהיגה שבוצעו.

זה הזמן לבחור מורה לנהיגה שמתאימה לכם ולצרכיכם, ובקרוב להתחיל ליהנות מנהיגה עצמאית.

לתשלום עבור אגרת מבחן נהיגה

שלח הודעה בוואטסאפ חייגו אלינו פתח\סגור טופס צור קשר

  צרו קשר ונחזור אליכם